Seçtiklerimiz

“Burası Kürdistan, ben de Kürt’üm – Selahattin Erdem”

Yeni Özgür Politika yazarı Selahattin Erdem, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Siirt ziyareti sırasında esnaf Cemal Taşkesen’in, “Burası Kürdistan” ile başlayan tartışmaları köşesine taşıdı.

“Akşener gerçekler karşısında şaşkın”

Taşkesen’in bir hakikati dile getirdiğinin altını çizen Erdem, “Oysa Siirtli esnaf Cemil Taşkesen’in Meral Akşener’e söyledikleri ziyadesiyle önemliydi. Çünkü çıplak bir gerçeği ve Kürt halkının anlayış ve tutumunu ifade ediyordu. Söylerken gayet sakin ve de samimi görünüyordu. Bu etkileyici tutum karşısında Meral Akşener’in içine düştüğü durumun ciddi bir şaşkınlık olduğunu resme bakan herkes hemen anlayabiliyordu” diye yazdı.

“Gerçekten de bu diyaloğu veren resim çok çarpıcıydı ve derin mesaj içeriyordu. Meral Akşener’in yaşadığı şaşkınlık, belli ki onun böyle bir şeyle karşılaşmayı beklememesinden kaynaklanıyordu.

Peki Akşener neden böyle bir tutum beklemiyordu? Belli ki AKP-MHP saldırılarının Kürtlüğü bitirmiş ve Kürt insanını sindirmiş olduğuna inanıyordu.

Çünkü AKP-MHP faşizminin Kürdistan’da uyguladığı ve kendisinin de tüm gücüyle desteklediği soykırımcı terör adeta göz açtırmıyordu. Bu temelde Erdoğan-Bahçeli diktatörlüğünün “Bitirdim, sonuç aldım sözlerine Akşener iyice inanmıştı.”

“Kılıçdaroğlu kendini deşifre etmiştir”

Erdem aynı makalenin devamında, “Meral Akşener’e tek destek, ortağı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan geldi. Ortağının çok sıkışmış olduğunu düşünmüş olacak ki, “Kandil’i yerle yeksan edeceğim, size Kılıçdaoroğlu sözü veriyorum” diyerek, Kemal Kılıçdaroğlu kendinden beklenmeyen bir meydan okumada bulundu.

Birçoklarını şaşırtan bu çıkışa dönük ilk tepkiler ise Kılıçdaroğlu’nun yakınında yer alanlardan geldi. “Böyle bir tepkiye gerek yoktu” dediler. Belli ki “Meral Akşener’in ortaklığı bozabileceğinden duyduğu derin korkuyu” fazla anlayamadılar.

Kuşkusuz Kemal Kılıçdaroğlu’nun Kandil’i yerle yeksan edip edemeyeceği hususu ayrı bir konudur. Çünkü bu iş öyle kolay olsaydı AKP-MHP faşizmi şimdiye kadar kırk kez bunu yapardı ve bu temelde Kılıçdaroğlu’na da hiçbir ihtiyaç kalmazdı.

Fakat bütün çabalarına rağmen AKP-MHP faşizmi şimdiye kadar bunu yapamadı. Peki Kılıçdaroğlu’nun bu sözleri neyi ortaya çıkardı?

Birincisi, Kemal Kılıçdaroğlu’nun son dönemlerde “Kürt sorununu mecliste çözeceğim” biçimindeki içi pek dolu olmayan sözlerinin bile aslında yalan ve boş söz olduğunu gösterdi.

İkincisi ise, Kemal Kılıçdaroğlu’nun da aslında Tayyip Erdoğan ve Devlet Bahçeli’den farklı bir zihniyete sahip olmadığını, dolayısıyla Kürtlere dönük verdiği sözde iyimser mesajların aslında yeni bir oyun anlamına geldiğini ortaya koydu. Yani ‘tencere dibin kara, seninki benden kara’ misali bir şey!”

Yazının devamı: https://www.ozgurpolitika.com/haberi-burasi-kurdistan-ben-de-kurtum-155954

Paylaşın