Dünya

Şili’de sandıklar açıldı: Solcu ‘İtibarı Destekliyorum’ ittifakı 2. tura kaldı

Şili’de Devlet Başkanlığı seçimleri ikinci tura kaldı. ‘İtibarı Destekliyorum’ ittifakının 35 yaşındaki solcu adayı Gabriel Boric ile Cumhuriyetçi Parti’nin sağcı adayı Jose Kast yarışacak.

Şili Seçim Servisi (Servel) verilerine göre, yüzde 80’i açılan sandık sonuçlarına göre, Cumhuriyetçi Partinin sağcı adayı 55 yaşındaki Jose Antonio Kast yüzde 28,15, “İtibarı Destekliyorum” ittifakının adayı solcu 35 yaşındaki Gabriel Boric yüzde 25,32 oy aldı.

Hiçbir adayın geçerli oyların yüzde 50’den fazlasını alamaması sebebiyle ülkeyi 2022-2026 yıllarında yönetecek devlet başkanı ve yardımcısını ikinci tur seçimleri belirleyecek. Bu seçimlerde en yüksek oyu alan sağcı aday Kast ile solcu aday Boric 19 Aralık’ta ikinci tur seçimlerinde yarışacak.

Diğer adaylar, Halkın Partisi’nin adayı Franco Parisi yüzde 13,19, “Haydi Şili” ittifakının adayı Sebastian Sichel yüzde 12,39, Hıristiyan Demokrat Parti’nin adayı Yasna Provoste yüzde 11,87, Yenilikçi Parti’nin adayı Marco Enriquez-Ominami yüzde 7,62 ve Vatansever Birliği’nin adayı Eduardo Artes yüzde 1,45 oy aldı.

‘Onlar savaş ilan etti, biz umut ilan edeceğiz.’

Seçimlerde en çok oyu alan ikinci aday Boric, seçimlerin ikinci tura kalmasının kesinleşmesinin ardından başkent Santiago’da destekçilerinin bulunduğu alanda konuşma yaptı. İkinci tur seçimlerini kazanacaklarını söyleyen Boric, “Geriden başladığımız ilk sefer olmayacak, eğitim için mücadele ettiğimizde bunu başardık ve bize inanmıyorlardı” diye konuştu.

Boric, adalet ve eşitliği savunacaklarını belirterek, “Unutmayacağız ki onlar bize savaş ilan ettiler ama biz umut ilan edeceğiz” ifadesini kullandı. Rakibi Kast’ın kendisi için söylediklerine işaret eden Boric, “Bu konuşmayı diğer adayın aleyhinde yapmayacağım, benim tarzım değil. Biz umudun, diyaloğun, birliğin sözcüleri olacağız ve mücadelemiz umudun korkuya galip gelmesi için olacak” şeklinde konuştu.

Paylaşın