Dünya, Gündem

ADGB; acil eylem çağrısı yaptı

Avrupa Demokratik Güç Birliği Dönem sözcüleri, yaptıkları açıklamayla Avrupa’daki Türkiyelileri yarın eyleme çağırdı.

ADGB açıklamasında; “Türkiye’de İstanbul ve Ankara’da halk “Tayyip istifa”, “Hükümet istifa” sloganlarıyla sokaklardalar.

Ekonomik kriz, yoksulluk, hukuk ve adaletin paspas edilmesi, 84 milyon nüfuslu bir ülkenin bütün geleceğinin tek adamın iki dudağı arasından çıkacak kararlara mahkum edilmesi, KHK’larla insanların yıllara hatta bazen bir ömüre dayanan bütün emeklerinin sıfırlanarak sudan bahanelerle görevden alınmaları, tutuklanmaları, halkın seçtiği milletvekillerinin, belediye eş başkanlarının sudan bahanelerle görevden alınmaları, yerlerine kayyım atanması, tutuklanmaları, eğitimin evrensel eğitim değerlerinden giderek gerileyerek gençliğin geleceği ile oynanması, kadınların her gün ikişer üçer katledilmeleri… Bütün bu gerçeklikler halkı artık nefes alamaz hale getirmişti.” dedi.

Son süreçte üst üste gelen zamlara vurgu yapılan çağrıda “Enflasyonun hükümet yetkilileri yüzde 20 deseler de, gerçekte yüzde 50’nin üzerine fırlaması artık halkın sabrını taşırdı. İstanbul ve Ankara’da sokağa çıkan halka polis yer yer orantısız güç kullanarak saldırmakta, fakat dağıtılan halk tekrar toplanıp isyanlarını sürdürmektir” ifadelerini kullandı.

Dönem sözcüleri Avrupa kıtasında eylem çağrısı yaprak; “Bizler de ADGB olarak Türkiye’de hükümeti istifaya çağıran halka, Avrupa coğrafyalarından destek olmak için yarın her yerde “Recep Tayyip Erdoğan İstifa!” sloganlarıyla acil eylem çağrısı yapıyoruz. Bütün alanlardan sesimizi yükseltelim, Erdoğan’ı istifaya çağıralım” dedi

Paylaşın