Gündem

Silivri Cezaevi’nde siyasi tutsaklara hak ihlalleri devam ediyor

Ne olmuştu?

7 Ekim 2021 günü sabah saat 05:00 civarında Silivri 5 No’lu Cezaevi’nde kalan tutsakların koğuşları gardiyan ve askerlerle basılarak yüzlerce tutsak Silivri 3 ve 7 No’lu cezaevlerine sürgün edilmişlerdi. Yanlarına neredeyse hiçbir eşyalarını alamayan tutsakların aldıkları eşyaların birçoğunu da sürgün edildikleri cezaevi idaresinin talimatıyla gardiyanlar ve askerler tarafından el konulmuş ve parçalanmıştı.

Tecrite ve işkenceye karşı tutsaklar eylemlere başladılar

Silivri 3 ve 7 No’lu cezaevlerine sürgün edilen DKP/BÖG ve PKK tutsakları koğuş-tecrit denilen ağır tecrit koşulları altında yaşamakta, idare tarafından ayakta sayım, suçlu kimliği taşıma, tekbir verme, ince arama dayatmalarına maruz kalmaktaydılar. Tutsakların ailelerine yaptıkları açıklamalar da; Ağır tecrit koşullarını, idarenin insanlık dışı dayatma ve psikolojik-fiziksel işkencelerini protesto etmek amacıyla görüşlere çıkmayacakları, cezaevi içerisinde farklı şekillerde eylemlerde bulunacaklarını tüm devrimci, sosyalist, demokratlardan destek beklediklerini bildirmişlerdi.

Bir aydır eylelere devam ediliyor tecrit artıyor

Tutsak yakınlarından aldığımız bilgilere göre yaklaşık 1 aydır devrimci tutsakların yaptığı eylemler devam etmekte olup idarenin faşizan tavrı daha da sertleşmiştir. Tutsaklar sürekli olarak idarenin yeni dayatmalarına, iletişim, hücre cezalarıyla ve fiziksel işkence tehditlerine maruz kalmakta olduklarını ancak eylemlerine devrimci irade ile devam edeceklerini, tüm sosyalist, devrimci, demokratlardan tecriti kırmak için destek beklediklerini ailelerine bildirdiler.

-Umut Gazetesi Haber Merkezi

Paylaşın