Kadın - LGBTİ+

Kadın düşmanı Soylu için katledilen kadınlar sadece bir rakam: Testere dişi gibi inişli çıkışlı bir grafik var, batılı ülkeler de böyle

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 81 il valisinin katılımıyla Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezinde düzenlenen Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Koordinasyon Kurulları toplantısına katıldı.

Daha önce erkek şiddetine karşı sokağa çıkan kadınları hedef alan ve defalarca kadın ve LGBTİ+ düşmanı açıklamalar yapan Soylu 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde açıklamalarda bulundu.


15 Kasım itibarıyla bu yıl 251 kadın cinayetinin işlendiğini, geçen yılın tamamında bu sayının 268 olduğunu aktaran Soylu, “Bu yıl, bu sayının üstünde kalacağımız görülüyor. Testere dişi gibi inişli çıkışlı bir grafik var, batılı ülkeler de böyle. Bu yılı sayı olarak geçen yılın üstünde kapatacağımız anlaşılıyor. Fakat bizim için olumlu olan gelişme şu ki, son 5-6 yıldır aşağı doğru kanal şeklinde bir iniş var. Bu yıl da düşüş kanalının içinde kalacağımız görülüyor.” diye konuştu.

Faillerin ve katillerin serbest bırakıldığı, haksız tahrik indirimlerinden ve cezasızlıktan cesaret almasına rağmen Soylu önlem aldıklarını iddia etti ve “Elektronik kelepçe izleme merkezi kurduk, bcein kelepçe kapasitemiz var, Türkiye’de şu an aktif 296 kelepçe var, süresi tamamlanan kelepçe uygulaması sayısı da 501. Yani toplam 800’e yakın kelepçe kararı verilmiş, uygulanmış veya uygulanıyor. Bu noktadan hareketle koruyucu önleyici tedbir kararlarının, kelepçe kararlarının sayısını arttırma gayret içinde olmamız gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Paylaşın