Gündem

CHP’nin miting kararı: Sokak eylemleri büyüyüp kontrolden çıkabilirmiş…

CHP lideri Kılıçdaroğlu yaptığı açıklamayla ilk mitinglerini Mersin’de düzenleyeceklerini açıkladı. Açıklamasında, “Anayasamızın bize tanıdığı hakları kullanarak, milletimizin sesini dinlemek üzere haydi meydana diyorum” ifadesini kullandı. Kılıçdaroğlu’nun bu sözleri, “anayasal hakların” sadece burjuva düzen partileri için geçerli olduğunun ilk elden kabulüdür. Başka türlü büyük yoksullaşma dalgası karşısında harekete geçen ve “meydana çıkan” halk güçlerinin eylemlerinin “provokasyon” olarak kabul edilmesi nasıl açıklanabilir?

Basına akan çeşitli kulis bilgilerine göre, CHP’nin mitingler düzenleme kararının gerisinde, “sokak eylemlerinin olası sonuçlarından duyulan kaygılar” bulunuyormuş. CHP yöneticileri “sokak eylemlerinin büyümesinden ve kontrolden çıkmasından” ve bu durumun hükümet tarafından kullanılmasından korktukları için, “anayasal haklar çerçevesinde yurttaşların seslerini duyurabileceği mitingler düzenlemeyi” uygun bulmuşlar. Bunların tercümesi, halk güçlerinin eylemlerinin halkta birikmiş enerjiyi Halk İktidarı yolunda harekete geçirmesi olasılığı karşısında CHP’nin duyduğu genetik korkudur.

CHP yönetimi, halkta biriken enerjinin burjuva düzen muhalefetinin siyasi kanalları içine akıtılarak seçim için yakıta dönüştürülmesi hedefiyle bu mitingleri düzenleyecek. Bu mitinglerde “yurttaşlar seslerini duyurabilecek” imiş; yani demek isteniyor ki, bu mitingler dışında gelişecek eylemler “provokasyon yaratma” potansiyeline sahiptir, uzak durulmalıdır. İlle de ses çıkarmak mı istiyorsunuz, “gelin mitinglerimize!”.

CHP bu taktiklerle halk güçlerini kendi siyasi yörüngesine çekme hamleleri yapıyor. Halkın burjuva düzen muhalefetinden bağımsız eyleminden duyulan korku CHP ve tüm düzen muhalefetinin en büyük korkusudur. Onların “sokak eylemlerinin büyümesi ve kontrolden çıkması” şeklinde ifade ettikleri; esas olarak halkın eyleminin büyümesi ve halk iktidarının nüvelerini oluşturacak düzen karşıtı siyasal birimlerin ortaya çıkmasıdır.

Halkın eyleminin büyümesi ve halk iktidarının nüvelerini oluşturacak düzen karşıtı siyasal birimlerin ortaya çıkmasının koşulları bugün çok daha olgunlaşmıştır. Gezi deneyimi halkın eyleminin hızla büyümesinin ve milyonları içine çekmesinin deneyleriyle doludur. Gezi deneyiminin dersleri, sözünü ettiğimiz, halk iktidarının nüvelerini oluşturacak düzen karşıtı siyasal birimlerin yaratılmasının yaşamsal bir öneme sahip olduğunu göstermektedir. Bugün Gezi sürecine göre, halk eyleminde emekçi enerjisinin çok daha geniş bir zemini vardır.

Kuşku yok ki, salt AKP-MHP faşist bloku değil, restorasyoncu düzen muhalefeti de Gezi deneyiminden dersler çıkarmıştır çünkü onlar da sınıf mücadelesinin siyasal taraflarıdır. Adımlarını bu dersler ışığında atmaktadırlar. Bağımsız halk güçlerini kendi siyasal yörüngelerine çekmenin önemini çok iyi bilmektedirler. Bu nokta siyasal sermayelerinin önemli bir kısmını oluşturur.

Halk güçlerinin bağımsız eylemi netleştiricidir! Burjuva düzen muhalefetinin yüzündeki örtüyü çekip çıkardığı için “mitingler düzenleme” kararı gündeme gelmiştir. Düzen muhalefetinin restorasyon projesi yıkıma uğratılan, yoksulluğa mahkum edilen emekçi halka hiçbir gerçek kazanım vaat etmiyor, edemez. Bu büyük yıkımdan ancak gerçek bir halk iktidarıyla çıkılabilir. Halk güçlerinin alternatif programı arayış içindeki emekçi sınıfların gerçek çıkarlarının ifadesidir.

Emekçi sınıfların gerçek kazanımlar elde etmesinin yegane yolu, kendi programları doğrultusunda örgütlenmek ve sokaktan ayrılmamaktır. Miting kararı bu bağlamda önemli bir örnektir. Burjuva düzen muhalefeti ancak devrimci zorlamalar sonucunda belirli “adımlar” atacaktır. Halk güçleri burjuva düzen muhalefetine karşı tutumunu bu gerçekler ışığında belirlemelidir. Halk güçlerinin bağımsız eylemi olmasaydı, “CHP mitingleri” de olmayacaktı. Faşist bloku “sandığa gömme” hayalini emekçi kitlelere satmaya devam edeceklerdi.

Son zamanlarda konuşulan düzen ittifaklarına karşı bir “halk ittifakı” sokakta mücadele eden halk güçleri tarafından kurulacaktır. Halk güçlerinin bağımsız eylemi ve direnişi “halk ittifakının” taşıyıcı kolonları olacaktır. Yol açıktır!

Paylaşın