Gündem

Çanakkale’deki eylemde gözaltına alınan kadına polisten tacavüz tehditi

Dün Çanakkale’de hükümetin ekonomi politikalarına ve derinleşen yoksullağa karşı sokağa çıkanlara polis saldırmış birçok kişi işkenceyle gözaltına alınmıştı. Çanakkale İHD Şubesi tarafından yapılan açıklamada polis şiddetine tepki gösterildi.

İnsan Hakları Derneği Çanakkale Şubesi’nin yaptığı açıklamada bir kadın avukatın cinsel saldırı tehdidine maruz bırakıldığı da ifade edildi. Dernek tarafından yapılan açıklamada kolluk görevlileri hakkında gerekli adli ve idari yaptırımların uygulanması çağrısı da yapıldı.

İHD Çanakkale Şubesi tarafından yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde:

24.11.2021 tarihinde, bir grup vatandaş tarafından, Çanakkale Merkez’de bulunan Mümtaz Pirinççiler Meydanı’nda hükümetin ekonomi politikalarını protesto etmek ve erken seçim talebini dillendirmek amacıyla barışçıl bir toplantı ve gösteri yürüyüşü gerçekleştirilmek istenmiştir. 

Henüz etkinlik başlamamışken, alanda görevli kolluk kuvvetlerinin amirlerince katılımcılar polis ablukasına alınmış ve hareket etmeleri engellenmiş, İHD temsilcisi olarak, bu tutumun hukuka aykırı olduğu yönündeki uyarılarımıza rağmen, grubun yürüyüş yapmasına engel olunmuştur. 

Bir süre slogan atan grup, “dağılıyoruz” açıklaması yapmış ve dağılmaya başlamışken, slogan atıldığı gerekçesiyle hiçbir uyarı ve ikaz yapılmaksızın 14 kişi darp edilerek gözaltına alınmıştır.

Gözaltına alınanlar arasında bulunan bir kadın avukat, gözaltı aracındayken, kendisinin avukat olduğunu ifade etmesi üzerinde, bir polis memurunun kendisine tecavüz tehdidinde bulunduğunu; bir diğer kadın da aynı polisin, vücuduna temas ederek cinsel saldırıda bulunduğunu ifade etmiş, her iki kadın da bu konuda gerekli hukuki süreci başlatmıştır.

Buradan bir kez daha ifade etmek istiyoruz ki, barışçıl toplanma ve gösteri yürüyüşü hakkının ihlal edilmesi suçtur. Kolluk kuvvetlerinin orantısız güç kullanması ve hatta görevi esnasında kadınlara yönelik cinsel saldırıda bulunması kabul edilemez. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü arifesinde yaşanan bu korkunç saldırıyı en kuvvetli şekilde kınıyoruz.

Anayasal barışçıl gösteri hakkını kullanmak isterken, hukuksuzca gözaltına alınanlar hakkında soruşturma sürecine derhal son verilmesini; gözaltına alınanlara karşı; darp, hakaret ve cinsel saldırı gibi işkence mahiyetinde eylemlerde bulunan, gözaltı talimatını veren tüm kolluk mensupları hakkında etkili bir soruşturma yürütülerek haklarında gereken idari ve adli yaptırımların uygulanmasını talep ederiz. Hukuki sürecin takipçisi olacağımızı ve tüm aşamalarla ilgili kamuoyunu bilgilendireceğimizi ifade ediyoruz.

Paylaşın